Czy żyjemy w epoce kokainy i czym jest ten narkotyk?

francja

Człowiek żyjący w XXI wieku poddawany jest nieustannej presji i ocenie. Współczesne czasy proponują szybką karierę, duże pieniądze, poczucie nieśmiertelności i władzy. Ludzie zaczynają funkcjonować w rytmie nowych zleceń i odreagowywania w weekendy.

Samotność i pustka jest leczona iluzjami szczęścia, które mają łatwo poprawić nastrój. Najlepszymi przyjaciółmi stają się używki, a ich królowa nazywa się kokaina. Modne kluby i ulice uginają się pod jej ciężarem. Biorą wszyscy, dziennikarze, politycy, pracownicy korporacji i szefowie w drogich garniturach. Dla niektórych jest to chwilowy sposób na życie, jednak wielu upada przez nią na samo dno i traci wszystko.

Kokaina – narkotyk dla bogatych

Kokaina to naturalnie występująca substancją w roślinie koka. Najczęściej wciągana jest do nosa w postaci pudru albo palona jako 'crack’, który jest szybciej wchłaniany.

Typowy konsument to osoba młoda, w okolicach 30 roku życia, mieszkająca w dużym mieści i dobrze zarabiająca. Kokainę, ze względu na swoją wysoką cenę w stosunku do innych narkotyków, nazywamy narkotykiem dla bogatych. W niektórych kręgach jest bardzo modna i ze względu na swoją popkulturową historię traktowana jako element sukcesu.

Więcej interesujących artykułów znajdziesz w serwisie plotkarz.pl.

Uzależnienie od kokainy

Kokaina charakteryzuje się szybkim rozwojem uzależnienia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Po pewnym czasie zażywania narkotyku możemy zaobserwować szereg niepokojących zachowań, takich jak m. in. urojenia, agresja, objawy lęku, poczucie pustki, brak normalnego osądu rzeczywistości i utrata sensu życia. Zaraz po zażyciu kokainy, narkotyk powoduje powiększenie źrenic, przyspieszoną akcję serca, uczucie chwilowej euforii i zwycięstwa. Mogą występować duszności i bóle w klatce piersiowej. Przedawkowanie powoduje wymioty, drgawki, majaczenie i prowadzi do śmierci.

Zespół odstawienia i leczenie nałogu

Po kilku godzinach od ostatniej dawki kokainy, u uzależnionego pojawia się zespół odstawienia. Charakterystyczne dla tego stanu są drgawki, pobudzenie, lęki, koszmary nocne, objawy depresyjne i myśli samobójcze. Osoby, które chcą skończyć z nałogiem powinny się udać do najbliższej placówki ambulatoryjnej. Silnie uzależnieni wymagają hospitalizacji i leczenia zamkniętego.

Kokaina początkowo wydaję się wspaniałym życiowym kompanem, jednak dość szybko traci swoje magiczne właściwości i prowadzi na dno.