Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną? Jak wybrać odpowiednią?

Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną? Jak wybrać odpowiednią?

Kwestie związane z bezpieczeństwem oraz higieną pracy dla wielu osób są niejasne, mimo że wiele aspektów związanych z nimi określono w przepisach prawa. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, kiedy pracownik musi nosić ubrania robocze lub środki ochrony indywidualnej oraz kto jest odpowiedzialny za jej zakup. Dodatkowo podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając odzież BHP.

Kiedy odzież robocza, ochrona jest wymagana?

Wspomniano częściej o tym, że wszelkie kwestie związane z BHP opisane zostały w przepisach prawa. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku określenia, kiedy pracownik ma obowiązek noszenia odzieży roboczej. Zgodnie z Kodeksem Pracy wymagane jest, aby nosił ją w czasie pracy gdy jego własne ubranie może zostać zniszczone lub pobrudzone w stopniu znacznym podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a także, gdy wymagania techniczne, sanitarne oraz bezpieczeństwa tego wymagają. Środki ochrony indywidualnej chronią pracownika przed szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami, które występują na jego stanowisku pracy. Odzież ochronna wysokiej jakości oferowana przez Świat BHP sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczna jest ochrona zdrowia i życia pracownika.

Czyim obowiązkiem jest zapewnienie odzieży roboczej pracownikowi?

Zgodnie z zapisami wynikającymi z Kodeksu Pracy to na pracodawcy ciąży obowiązek nieodpłatnego zapewnienia podwładnym odzieży roboczej oraz ochronnej, gdy jest to konieczne. Przepisy prawa nie określają konkretnie branż, w których jest to wymagane. W przypadku obowiązku dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej konieczne jest także zapewnienie przeszkolenia związanego z prawidłowym korzystaniem z nich, by były stosowane w odpowiedni sposób. W przypadku, gdy podwładni pracują we własnych ubraniach lub obuwiu (spełniających kryteria BHP), konieczne jest wypłacenie im ekwiwalentu za odzież roboczą. Należy także zaznaczyć, że nie jest to możliwe w przypadku osób wykonujących prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych oraz zadania powodujące intensywne brudzenie lub skażenie butów i ubrań środkami chemicznymi albo promieniotwórczymi, a także związane z materiałami biologicznie zakaźnymi.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odzieży BHP?

Pracodawca spełniający ustawowy obowiązek zapewnienia podwładnym odzieży roboczej lub ochronnej bądź pracownik kupujący je sam muszą wiedzieć, jakie kryteria brać pod uwagę podczas porównywania ofert wielu różnych sklepów BHP oraz hurtowni. Przede wszystkim najważniejsza jest jakość wybieranych produktów. Im wyższa, tym większe bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywanych działań. Elementy wysokiej klasy są także trwalsze niż budżetowe rozwiązania, dlatego posłużą dłużej, nawet w trudnych warunkach. Materiały powinny być nie tylko wytrzymałe, ale i przyjemne w dotyku oraz przewiewne (gdy tylko jest to możliwe). Ważnym aspektem jest także komfort — ubrania nie powinny krępować ruchów, ani posiadać wystających, luźnych elementów, którymi można zahaczyć podczas pracy np. o maszynę i rusztowanie, co znacząco zmniejsza zagrożenie wypadku przy pracy. Buty ochronne oraz środki ochrony indywidualnej powinny posiadać atesty świadczące o spełnianiu przez nie wymogów niezbędnych dla zachowania BHP. Gdy te kryteria zostaną spełnione, można zwrócić uwagę na cenę. Nie wszystkie akcesoria oraz odzież robocza i ochronna wysokiej jakości muszą być drogie.